niedziela, 31 maja 2009

Alarm przeciwpowodziowy


ALARM PRZECIWPOWODZIOWY brzmi bardzo poważnie, ale chodzi o proste zabezpieczenie przed zalaniem mieszkania (zwłaszcza sąsiadów z dołu). Można się jedynie dziwić, że spotykane na stronach internetowych tego typu alarmy są z zasady skomplikowane, często oparte o wykorzystanie układów scalonych, a przecież spełniają dokładnie tę samą rolę.

Rozlewająca się woda powoduje zwarcie czujnika wykonanego z laminatu i zadziałanie syrenki.



Urządzenie jest skrajnie proste i ma same zalety:

1. Łatwość wykonania.
2. Długowieczność funkcjonowania (mierzona w latach).
3. 100% pewność zadziałania.

Urządzonko umieszczamy w miejscu (w miejscach) "podejrzanych", np.: w kuchni pod zlewozmywakiem gdzie lubi pękać wężyk od ciepłej wody, pod wanną gdzie dzieciom i żonie (a zwłaszcza teściowej) zdarza się przelanie itp.

Oczywiście możliwe są wszelkie modyfikacje urządzenia, np. wyprowadzenie syrenki poza pomieszczenie dozorowane. Jedna uwaga - nie każda syrenka działa w tym układzie, ale większość - tak.
Konstrukcja jest tak prosta (całość sklejamy klejem po obu stronach baterii), że jakikolwiek opis i schemat wydają się być nie potrzebne.

sobota, 30 maja 2009

Model łodzi - "skrzynia biegów"

Elektromechaniczna "skrzynia biegów" do modelu łodzi - alternatywa dla drogich elektronicznych regulatorów.












Charakterystyka:

Przełącznik zamocowany na mechanizmie serwo przełącza dwa pakiety akumulatorów zasilających silnik łodzi. Obciążenie dopuszczalne - 30 do 50 W. Brak strat mocy, brak efektu nagrzewania się. Ze względu na ograniczoną moc nadaje się raczej do modeli o charakterze "spacerowym", chociaż przy 24V (na drugim biegu) łódź chodzi na granicy ślizgu.


Pozycje:

1. Stop.
2. I prędkość (podłączone dwa akumulatory równolegle).
3. II prędkość (podłączone dwa akumulatory szeregowo).
4. Wstecz (zasilanie z jednego akumulatora).







Uwagi konstrukcyjne:

1. Mikroprzełączniki - 2,5 A, 250 V (mogą być "mocniejsze").
2. Zasilanie - w zależności od typu silnika (w modelu zastosowałem rosyjski silniczek z instalacji samolotowej 27V zasilany dwoma pakietami akumulatorków 1000mA po 12 V).
3. Przełączniki mocowane na jednej śrubce - po wyregulowaniu położenia ich pozycja jest ustalona kropelką żywicy.
4. Podczas włączania biegu wstecznego następuje krótki moment, w którym silnik dostaje "kopa" do przodu - nie wpływa to specjalnie na zdolności manewrowe, ale przy rozmieszczaniu przełączników warto na to zwrócić uwagę i w miarę możliwości wyeliminować.





środa, 27 maja 2009

Kolektory słoneczne - modernizacja

.... tylko krowa nie zmienia poglądów..
(Winston Churchill
)

Wbrew wcześniejszym zamiarom dwa kolektory z paneli grzejnych o łącznej powierzchni 1,8 mkw. zostały zamienione na dwa kolektory HEWALEX KS 2000 TLP - razem blisko 4 mkw. pozostałe elementy instalacji pozostały nie zmienione.

Rezultaty:

Połowa maja, słoneczny dzień, przy normalnym poborze wody przez 3 osoby (mycie, naczynia itp) zbiornik 300 l został ogrzany (od 8.30 do 14.00) do blisko 70 stopni C - góra i 65 stopni C - dół. Wynika stąd, że woda nagrzana bezpośrednio w kolektorze musiała być dużo cieplejsza - obawiałem się o wytrzymałość rur z ALU - PEX, ale żadnych niespodzianek nie było!

Biorąc pod uwagę fakt, że poprzednie kolektory (opisane niżej - kaloryferowe) miały przeszło dwukrotnie mniejszą powierzchnię i "dawały" około 50 stopni C różnica efektywności nie jest oszałamiająca.