Młody elektronik - zestaw elementów elektronicznych pozwalających na samodzielne konstruowanie prostych układów dla zupełnie początkujących w tej dziedzinie dzieci.
Charakterystyka zestawu:
- Elementy elektroniczne - kostki z twardego drewna (tekstolit, ebonit, plastyk) zawierające element realny, śrubki z nakrętkami pozwalające na łączenie do układu i (pod spodem) magnes zapewniający mocowanie elementu na tablicy montażowej. Kostki większości elementów mają wymiar 20x40x6mm.
- Tablica montażowa o wymiarach A4 - sklejka 3 - 4 mm, na wierzchu przyklejona jest blacha żelazna (tzw. ocynk) 0,3 - 0,5 mm - całość pomalowana lub pokryta kolorowym papierem.
- Przewody łączące - maksymalnie elastyczna linka miedziana w izolacji (około 0,5 mm) zakończona konektorami oczkowymi. Polecam bardzo elastyczną linkę LIFY - 0,50 mm. Na początek wystarczy około 20 odcinków po 10 cm i 5 - 10 odcinków po 20 cm.
- Schematy montażowe - kartka papieru A4 z rozrysowanymi konturami elementów i połączeniami między nimi. Kartkę w koszulce foliowej kładziemy na tablicę montażową, a na kartce rozmieszczamy elementy.
- Mocowanie i łączenie elementów - mocowanie za pomocą magnesów wydaje się rozwiązaniem optymalnym. Mocowanie jest trwałe i w dowolnych miejscach. Neodymowe magnesy okrągłe (groszowy wydatek) o średnicy 10 mm i wysokości 4 mm w zupełności wystarczają. Na niektórych elementach (antena, bateria, kondensator zamocowane są po dwa magnesy. Z wielu wariantów łączenia elementów najprostszym i jednocześnie zapewniających trwałość połączenia jest śrubka - konektor. Takie łączenie przy składaniu nadwyręża trochę cierpliwość młodego konstruktora, ale da się to przeżyć! Alternatywne gniazdka radiotechniczne lub inne zespoły typu gniazdo - wtyk nie zdają egzaminu, ponieważ w miejsce jednej śrubki (do której możemy podłączyć 4 kabelki) musielibyśmy zastosować 3 - 4 takie gniazdka - przeciętnie 6 - 9 gniazdek na element x 25 - 50 elementów!!! Warto zwrócić uwagę na długość śrubki wystającej z kostki - powinny się na niej zmieścić dwie nakrętki i cztery konektory - powinny mieć około 15 mm.
- Zakres tematyczny - praktycznie nie ograniczony w zakresie dotyczącym tego co małego konstruktora interesuje.
Zestaw elementów
Podstawowa (na początek) wersja ukierunkowana jest na konstruowanie prostych odbiorników radiowych: detektorowych, jedno - dwutranzystorowych, reakcyjnych itp. Zestaw zawiera antenę ferrytową - obwód wejściowy obliczony na odbiór fal długich. W tym miejscu otwiera się pierwsza możliwość modyfikacji: dobierając odpowiednią liczbę zwojów lub konstruując nowe cewki wejściowe możemy eksperymentować w zakresie odbioru różnych innych częstotliwości.
Kwestie dydaktyczne:
Zestaw umożliwia wprowadzanie młodego, kilkuletniego elektronika w sprawy zupełnie podstawowe: prosty obwód zasilania żaróweczki, LED z wyłącznikiem i potencjometrem, buzzera itp. Wartościowym uzupełnieniem zestawu może być prosty przyrząd pomiarowy (najlepiej analogowy). Po opanowaniu podstawowych zagadnień elektryczności i elektroniki możemy przyuczać młodego konstruktora do wykonywania układów praktycznych z wykorzystaniem płytek drukowanych. Kolejna zaleta zestawu, to możliwość sprawdzenia funkcjonowania układy przed jego montażem na płytce drukowanej.
Konstrukcja modułu jest przejrzysta - nasz milusiński nie łączy na ślepo kostek z niewiadomą zawartością, lecz zapoznaje się z wyglądem elementów elektronicznych i sposobami ich włączania w układ.
Wykaz elementów zastosowanych w omawianym zestawie "startowym":
- Tranzystory: ASY 34 - pnp, mcz - odzysk ze starego sprzętu elektronicznego. Można oczywiści stosować z powodzeniem i często z lepszymi wynikami nowsze generacje tranzystorów.
- Dioda - dowolna germanowa - ostrzowa.
- Dioda LED - dowolna - 2 szt..
- Kondensatory - 100p, 1n, 10n, 680n, 1 - 10 - 100 - 1000 mikro.
- Oporniki - 10Ohm, 1k, 3k, 7,5k, 10k, 50k, 100k.
- Potencjometry - 4,7k, 47k.
- Buzzer - 12V.
- Zasilanie - 4 akumulatorki AA.
- Słuchawki - radiowe 2 k.
- Antena ferrytowa - pręt 10 x 140 mm. Cewka obwodu wejściowego: 6 sekcji po 30 zw. 0.2 mm DNE (lepiej lica wcz.) z odczepem po pierwszych 30 zw. Cewka reakcyjna: 30 zw. przesuwana na pręcie ferrytowym.
- Kondensator zmienny - dowolny od odbiornika z zakresem średnio i długofalowym. Wskazany jest agregat zawierający też kondensator na zakres UKF. W zestawie jest zastosowany kondensator czterosekcyjny: dwie sekcje po 40 pF, jedna 360 pF i jedna 300pF.
Kilka schematów na początek:
UWAGA:
wszystkie układy są SPRAWDZANE PRAKTYCZNIE przed ich opublikowaniem!!!
Przykładowe wykonanie (kolejne będą publikowane w następnych postach w kategorii MŁODY ELEKTRONIK - zestaw edukacyjny):
A - Odbiornik detektorowy - 3 etapy składania
Kartka z rozrysowaną makietą - schematem na tablicy montażowej.
W drugim etapie dobieramy i układamy elementy odbiornika na swoich miejscach.
Teraz wystarczy połączyć elementy przewodami, słuchawki na uszy i obracając powoli kondensatorem szukamy stacji. W przypadku tego odbiornika warunkiem sukcesu jest dobre uziemienie i antena 20 - 30 m.
B - Odbiornik z 1. tranzystorem
UWAGA:
na schemacie montażowym brakuje połączenia kondensatora zmiennego z cewką obwodu wejściowego - na zdjęciu układu zmontowanego przewód ten jest widoczny.