sobota, 22 sierpnia 2009

REGENERATIVE RECEIVER - odbiornik reakcyjny

"PODWÓJNY REAKCYJNIAK"Odbiornik tzw. superreakcyjny. Specyfika tego odbiornika polega na tym, że jest on lampowy lub tranzystorowy:
- wkładamy dwie lampy radiowe (2Ż27Ł) i podłączamy napięcia żarzenia i anodowe - odbiornik pracuje jako nostalgiczna wersja lampowa,

lub:

- wkładamy dwa tranzystory polowe i w miejsce napięcia anodowego podłączamy bateryjkę 9V - odbiornik pracuje jako tranzystorowy.CZĘŚCI:
LAMPY - rosyjskie, z wojskowego sprzętu (R-108, R-311 itp), napięcie żarzenia 2,2V, napięcie anodowe 120V.

CEWKA - średnica zewnętrzna 32mm (fragment rury od odkurzacza), uzwojenia dla zakresu 80 do 40 m: La - 2 zw., L - 18 zw., Lr - 7 zw, drut 0,5 DNE.

DŁAWIK wcz - około 40 zw. na pierścionku ferrytowym o średnicy zew. 2 cm (może by na ferrytowym pręciku).

TRANSFORMATOR - ze starego aparatu telefonicznego. Przewinięty na: dwa razy po około 1500 zw. 0.1 DNE.

UWAGI DOTYCZĄCE BUDOWY

Układ połączeń odbiornika przedstawiony jest na rysunku - rysunek jest nietypowy (z prawa na lewo) ponieważ chodziło o realne położenie podstawek lampowych, do których wkładamy lampy lub tranzystory.
1. Tranzystory polowe wraz z opornikiem i kondensatorem montujemy na nóżkach "wyprutej" "pionierowskiej" lampy np. ECH 21. Szklaną bańkę usuwamy przy samej metalowej obudowie. Po usunięciu elektrod końcówki cynujemy przy użyciu pasty lutowniczej.
2. Zespół cokołu i podstawki lampy wykorzystujemy do budowy wymiennych cewek, którymi możemy pokryć cały zakres krótkofalowy, fale średnie, a nawet długie.
3. Żarzenie 2,2 V to problem - można wykorzysta dwa ogniwa po 1,5 V i za pomocą opornika regulowanego 100 Ohm obniżyć napięcie do 2,2V. Napięcie anodowe (odbiornik pracuje już od 80 - 90V) można uzyskać z przetwornicy lub zasilacza sieciowego.PRACA

Odbiornik pracuje na słuchawkach 2000 - 4000 Ohm. Dla uzyskania dobrych wyników należy stosować antenę o długości co najmniej 10 m i dobre uziemienie.

Pominąwszy trudności ze strojeniem (co jest charakterystyczne dla tego typu odbiorników) odbiornik charakteryzuje się dużą czułością i selektywnością - porównywalną w wersji lampowej i tranzystorowej, chociaż - być może to wrażenie subiektywne - wydaje się, że na tranzystorach polowych pracuje lepiej. W godzinach popołudniowych amatorskie stacje w pasmie 80 na SSB wychodzą jak "dzwon".

2 komentarze:

  1. W tytule chyba jest błąd - odbiornik jest reakcyjny, nie superreakcyjny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gratuluję, pomysł i wykonanie super. Prostota wdzięk bezpretensjonalność. Oczywiście superreakcyjny nie mylić z superheterodyną.

    OdpowiedzUsuń