poniedziałek, 26 grudnia 2011

Bezkrwawe łowy na myszy

Jak powszechnie wiadomo "myszy, to też stworzenia boże" i pozbywanie się ich drogą pospolitego mordu na pospolitej łapce sprężynowej nie jest przyjemne dla żadnej ze stron współlokatorskiego konfliktu, a dla myszy - co oczywiste - szczególnie!

Proponowany sposób jest na wskroś humanitarny chociaż ma jedną wadę:  ze złapaną myszą coś trzeba zrobić, np. wypuścić na podwórko, ulicę lub do ogrodu sąsiada. Należy wziąć pod uwagę, że myszy, wbrew pozorom, są bardzo przywiązane do miejsca dotychczasowego zameldowania  i często wracają z powrotem. No ale....

Łapkę wykonujemy z deseczek, sklejki lub z płyty pilśniowej. Potrzebny będzie jeszcze przekaźnik ok. 6V, 9V bateria, kawałki blaszki żelaznej na zapadkę i "zapadnię" ze stykiem kontaktowym, przewody elektryczne.

Działanie jest proste jak mysi ogon i sprowadza się do zwarcia styków  przez mysz, która podchodzi do smakowitego kawałka słoninki (najlepiej wędzonego boczku). Zwarcie styków powoduje przyciągnięcie kotwicy przekaźnika, na której zamontowany został rygiel utrzymujący zapadkę w pozycji "otwarte". Mysz jest szybka ale z zapadką opadającą pod własnym ciężarem nie da rady.


W toku eksploatacji okazało się, że mysz to stworzenie niezwykle przemyślne i - po skonsumowaniu  boczku - zabiera się do przewodów elektrycznych i samego przekaźnika. Wykorzystuje też każdą szczelinę powiększając ją drogą wygryzania.
Stąd też, ja widać na zdjęciu, łapka jest po przejściach i kolejnych naprawach.
Tak mi się wydaje, że proponowana łapka, w wersji odpowiednio powiększonej, może służyć do łapania szczurów - nie sprawdzałem, bo szczurów (niestety - nie mogę sprawdzić!) u mnie nie ma.

5 komentarzy:

 1. Złapaną mysz można też oddać znajomemu na pokarm dla węża.

  OdpowiedzUsuń
 2. ...można też włożyć mysz do słoika i postawić teściowej na nocnym stoliku!

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście, że prezentowana przez Ciebie pułapka, jeśli ją powiększysz, nada się do łapania szczurów. Ciekawy projekt.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z tym, że przeciętnemu szczurowi zajmie jakieś 30 minut wygryzienie otworu, przez który ucieknie. Myszy mają mniejszą sprawność w gryzieniu...

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, ze nawet mniej mu to czasu zajmie. Ale można łapkę zrobić z blachy!

  OdpowiedzUsuń