wtorek, 7 kwietnia 2009

Model łodzi z napędem parowym - steam launchZespół napędowy (silnik parowy i kocioł) będzie miał zastosowanie w modelu łodzi z napędem parowym, tzw. steam launch.

Kolejny - po silniku i kotle - problem, to przeniesienie napędu na śrubę. W przypadku napędu parowego jest to dość skomplikowane ponieważ skomplikowane jest zdalne sterowanie obrotami silnika, a zwłaszcza przestawianie kierunku obrotów, wyłączanie i powtórne załączanie.

Rozwiązaniem problemu jest śruba z przestawianymi łopatami, co z kolei jest bardzo skomplikowanym problemem konstrukcyjnym - jeżeli zdecydujemy się na prowadzenie elementów przestawiających wewnątrz wału napędowego i piasty.

Proponowany na zdjęciach sposób jest prosty, stosunkowo łatwy w realizacji i - co najważniejsze - skuteczny.

Uwagi konstrukcyjne:

  1. Śruba - dwułopatowa, z 0.5 mm blachy mosiężnej. Na łopatach wlutowane są pod dwie rurki mosiężne: jedna, nagwintowana wewnątrz, stanowi obrotowe mocowanie łopaty na szpilce ze szprychy rowerowej, druga (krótka 5 mm, spłaszczona) stanowi prowadzenie dla szpilki ustalającej skok śruby. Łopaty są zalane żywicą i odpowiednio wyprofilowane.
  2. Prowadnica - odcinek (70 mm) rurki mosiężnej, dopasowanej do średnicy zewnętrznej osłony wału napędowego. Na jednym końcu zamocowane są nagwintowane rurki, w które wkręcamy szpilki (ze szprychy rowerowej) ustalające skok śruby. Na drugim końcu zamocowany jest pierścień ślizgowy współpracujący z widełkami.
  3. Widełki - stanowią mechanizm przekazujący ruch serwomechanizmu na śrubę poprzez kadłub łodzi. Wahliwe sprzęgło gumowe zapewni przekazanie tego ruchu bez większego oporu i całkowitą wodoszczelność systemu przestawiania śruby.
Pewnym problemem jest konstrukcja zaburzająca nieco właściwości hydrodynamiczne śruby, ale model łodzi spacerowej nie jest przeznaczony do bicia rekordów szybkości.

Proponowane rozwiązanie zapewnia doskonałe sterowanie napędem - łódź może stać z pracującym silnikiem oraz poruszać się do przodu i tyłu z ściśle ustaloną prędkością.

Tego typu sterowanie napędem można zastosować w łodzi z napędem spalinowym lub elektrycznym (zamiast drogich dwukierunkowych regulatorów). W przypadku napędu elektrycznego, ze względu na potrzebę oszczędzania prądu, należy zastosować wyłącznik zasilania - wyłączający zasilanie w neutralnym (stop) położeniu łopat śruby.
Mocowanie mechanizmu zmiany skoku śruby w modelu:

- kadłub od środka
- pod kadłubem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz