niedziela, 29 listopada 2009

MŁODY ELEKTRONIK - zestaw edukacyjny

Młody elektronik - zestaw elementów elektronicznych pozwalających na samodzielne konstruowanie prostych układów dla zupełnie początkujących w tej dziedzinie dzieci.

Charakterystyka zestawu:

- Elementy elektroniczne - kostki z twardego drewna (tekstolit, ebonit, plastyk) zawierające element realny, śrubki z nakrętkami pozwalające na łączenie do układu i (pod spodem) magnes zapewniający mocowanie elementu na tablicy montażowej. Kostki większości elementów mają wymiar 20x40x6mm.

- Tablica montażowa o wymiarach A4 - sklejka 3 - 4 mm, na wierzchu przyklejona jest blacha żelazna (tzw. ocynk) 0,3 - 0,5 mm - całość pomalowana lub pokryta kolorowym papierem.

- Przewody łączące - maksymalnie elastyczna linka miedziana w izolacji (około 0,5 mm) zakończona konektorami oczkowymi. Polecam bardzo elastyczną linkę LIFY - 0,50 mm. Na początek wystarczy około 20 odcinków po 10 cm i 5 - 10 odcinków po 20 cm.

- Schematy montażowe - kartka papieru A4 z rozrysowanymi konturami elementów i połączeniami między nimi. Kartkę w koszulce foliowej kładziemy na tablicę montażową, a na kartce rozmieszczamy elementy.

- Mocowanie i łączenie elementów - mocowanie za pomocą magnesów wydaje się rozwiązaniem optymalnym. Mocowanie jest trwałe i w dowolnych miejscach. Neodymowe magnesy okrągłe (groszowy wydatek) o średnicy 10 mm i wysokości 4 mm w zupełności wystarczają. Na niektórych elementach (antena, bateria, kondensator zamocowane są po dwa magnesy. Z wielu wariantów łączenia elementów najprostszym i jednocześnie zapewniających trwałość połączenia jest śrubka - konektor. Takie łączenie przy składaniu nadwyręża trochę cierpliwość młodego konstruktora, ale da się to przeżyć! Alternatywne gniazdka radiotechniczne lub inne zespoły typu gniazdo - wtyk nie zdają egzaminu, ponieważ w miejsce jednej śrubki (do której możemy podłączyć 4 kabelki) musielibyśmy zastosować 3 - 4 takie gniazdka - przeciętnie 6 - 9 gniazdek na element x 25 - 50 elementów!!! Warto zwrócić uwagę na długość śrubki wystającej z kostki - powinny się na niej zmieścić dwie nakrętki i cztery konektory - powinny mieć około 15 mm.

- Zakres tematyczny - praktycznie nie ograniczony w zakresie dotyczącym tego co małego konstruktora interesuje.

Zestaw elementów

Podstawowa (na początek) wersja ukierunkowana jest na konstruowanie prostych odbiorników radiowych: detektorowych, jedno - dwutranzystorowych, reakcyjnych itp. Zestaw zawiera antenę ferrytową - obwód wejściowy obliczony na odbiór fal długich. W tym miejscu otwiera się pierwsza możliwość modyfikacji: dobierając odpowiednią liczbę zwojów lub konstruując nowe cewki wejściowe możemy eksperymentować w zakresie odbioru różnych innych częstotliwości.


Kwestie dydaktyczne:

Zestaw umożliwia wprowadzanie młodego, kilkuletniego elektronika w sprawy zupełnie podstawowe: prosty obwód zasilania żaróweczki, LED z wyłącznikiem i potencjometrem, buzzera itp. Wartościowym uzupełnieniem zestawu może być prosty przyrząd pomiarowy (najlepiej analogowy). Po opanowaniu podstawowych zagadnień elektryczności i elektroniki możemy przyuczać młodego konstruktora do wykonywania układów praktycznych z wykorzystaniem płytek drukowanych. Kolejna zaleta zestawu, to możliwość sprawdzenia funkcjonowania układy przed jego montażem na płytce drukowanej.
Konstrukcja modułu jest przejrzysta - nasz milusiński nie łączy na ślepo kostek z niewiadomą zawartością, lecz zapoznaje się z wyglądem elementów elektronicznych i sposobami ich włączania w układ.

Wykaz elementów zastosowanych w omawianym zestawie "startowym":
 1. Tranzystory: ASY 34 - pnp, mcz - odzysk ze starego sprzętu elektronicznego. Można oczywiści stosować z powodzeniem i często z lepszymi wynikami nowsze generacje tranzystorów.
 2. Dioda - dowolna germanowa - ostrzowa.
 3. Dioda LED - dowolna - 2 szt..
 4. Kondensatory - 100p, 1n, 10n, 680n, 1 - 10 - 100 - 1000 mikro.
 5. Oporniki - 10Ohm, 1k, 3k, 7,5k, 10k, 50k, 100k.
 6. Potencjometry - 4,7k, 47k.
 7. Buzzer - 12V.
 8. Zasilanie - 4 akumulatorki AA.
 9. Słuchawki - radiowe 2 k.
 10. Antena ferrytowa - pręt 10 x 140 mm. Cewka obwodu wejściowego: 6 sekcji po 30 zw. 0.2 mm DNE (lepiej lica wcz.) z odczepem po pierwszych 30 zw. Cewka reakcyjna: 30 zw. przesuwana na pręcie ferrytowym.
 11. Kondensator zmienny - dowolny od odbiornika z zakresem średnio i długofalowym. Wskazany jest agregat zawierający też kondensator na zakres UKF. W zestawie jest zastosowany kondensator czterosekcyjny: dwie sekcje po 40 pF, jedna 360 pF i jedna 300pF.


Kilka schematów na początek:


UWAGA:

wszystkie układy są SPRAWDZANE PRAKTYCZNIE przed ich opublikowaniem!!!Przykładowe wykonanie
(kolejne będą publikowane w następnych postach w kategorii MŁODY ELEKTRONIK - zestaw edukacyjny):


A - Odbiornik detektorowy - 3 etapy składania
Kartka z rozrysowaną makietą - schematem na tablicy montażowej.

W drugim etapie dobieramy i układamy elementy odbiornika na swoich miejscach.


Teraz wystarczy połączyć elementy przewodami, słuchawki na uszy i obracając powoli kondensatorem szukamy stacji. W przypadku tego odbiornika warunkiem sukcesu jest dobre uziemienie i antena 20 - 30 m.
B - Odbiornik z 1. tranzystorem

UWAGA:
na schemacie montażowym brakuje połączenia kondensatora zmiennego z cewką obwodu wejściowego - na zdjęciu układu zmontowanego przewód ten jest widoczny.

12 komentarzy:

 1. Mam pytanie: z czego można wyciągnąć te tranzystory ASY 34.
  Proszę o odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 2. To żaden problem - możesz zastosować każdy inny,nowszy, pnp - z jeszcze lepszym skutkiem. Ja pozyskałem ASY34 ze starych płytek jakiegoś urządzenia elektronicznego, bo akurat takie miałem pod ręką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki Zohen!
  Strona super!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam pytanie: czy ten ferrytet może być krótszy?

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam pytanie: czy kondensator może być mniejszy, bo mam takiego od odbiornika samochodowego FM/GO.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeżeli to radio miało zakres fal średnich i długich, to może być - jeżeli tylko FM, to będzie miał za małą pojemność

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli mam słuchawki zwykłe a nie wysoko-omowe to trzeba zastosować transformator?

  OdpowiedzUsuń
 8. gdzie to kupić

  OdpowiedzUsuń
 9. czy może być bf199

  OdpowiedzUsuń
 10. może być, zobacz tu: http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/philips/BF199_CNV_2.pdf

  OdpowiedzUsuń
 11. to jest świetne !! ale ja i tak nie wiem gdzie to kupic :/

  OdpowiedzUsuń
 12. To jest wersja "zrób to sam" - podobne, może nie tak rozbudowane, można kupić - rozejrzyj się na Allegro

  OdpowiedzUsuń