sobota, 28 listopada 2009

Wahadło elektroniczne

Wahadło  elektroniczne (chyba poprawniej - elektroniczno - mechaniczne) wprowadzi naszego młodego konstruktora w zagadnienia grawitacji i samego wahadła. Może stanowić podstawę budowy dość dokładnego zegara.(Więcej w "Nowoczesne zabawki" J. Wojciechowski)

Wskazówki dotyczące budowy:
 • układ elektryczny jest b. prosty - schemat,
 • cewka: dwie sekcje (wzbudzenia i robocza) odpowiednio około 2000 zw DNE 0,1 i około 200 - 300 zw. DNE 0,15 - 0,2,
 • wahadło o długości kilkudziesięciu centymetrów z magnesem neodymowym o srednicy około 20 - 30 mm - grubości 5 - 15 mm,
 • do układu (do obwodu kolektora) włączone są dioda LED i głośnik - głośnik emituje dźwięki do złudzenia przypominające tykanie machanicznego zegara - potencjometrem 20k regulujemy intensywność i wysokość dźwięku i "rozmach" wahadła.   Ułożyskowanie na szpilkach wykonanych ze śrubki M3 pracujących w   wywierconych wgłębieniach na poprzecznych płaskowniczkach.
  Mocowanie wahadła

  Wahadło o całkowitej długości 280 mm ma częstotliwość  wahań 1Hz. Na dole wahadła zamocowana jest nagwintowana tuleja żelazna wkręcana na śrubę wciśniętą w 4 mm rurkę mosiężną (umożliwia to regulację długości wahadła). Do tulejki przymocowany jest magnes 18x10 mm
                                                                                                                                                                        
   Nowy elementy zestawu ME - głośniczek i cewka wahadła

  10 komentarzy:

  1. Hej chłopaki, kiedy pojawi się coś nowego? Może pokusilibyście sie o stworzenie projektu silnika elektrycznego dla pojazdu elektrycznego? Przydałoby mi się coś takiego :) Pozdrawiam

   OdpowiedzUsuń
  2. Projekt można stworzyć, ale z wykonaniem mogą być trudności - trudno będzie osiągnąć sprawność porównywalną z silnikami fabrycznymi.

   OdpowiedzUsuń
  3. Szkoda ;) Ale stronka bomba - zwłaszcza dla początkujących (takich jak ja). Pozdrawiam :)

   OdpowiedzUsuń
  4. Dzięki chmielu, powodzenia!

   OdpowiedzUsuń
  5. Hej chłopaki, kiedy pojawi się coś nowego? .....

   Pojawi się, na dniach, na razie jest na warsztacie coś w temacie "silnikowym!" Konstrukcja przechodzi wszechstronne testy, by kolegów nie wpuszczać w tzw. maliny.

   OdpowiedzUsuń
  6. To bombowo - ja na swojej stronie niedługo zamieszczę schemat i zdjęcia mojego silnika DC z przeznaczeniem do EV. Zapraszam:
   http://evenduro.blogspot.com

   OdpowiedzUsuń
  7. wygląda obiecująco. Czekam niecierpliwie na Twój sukces!

   OdpowiedzUsuń