sobota, 20 sierpnia 2011

Model silnika parowego - podwójny oscylacyjny
Kolejny model silnika parowego powstał z prozaicznej przyczyny:
przez przypadek znalazłem uszkodzoną podporę teleskopową pokrywy silnika  Mercedesa SLK . Po jej rozebraniu okazała się ona doskonałym materiałem na cylinder maszynki parowej. Średnica wewnętrzna 19 mm, zewnętrzna 22 mm. Długość teleskopu zapewnia materiał na klika cylindrów.
Kwestia marki samochodu nie odgrywa tu większej roli - na samochodowym złomowisku znajdziemy mnóstwo takich teleskopów, i to najrozmaitszych wymiarów.

Drugie odkrycie, to fakt, że do cylindra w charakterze tłoka doskonale pasuje łożysko 19x5 mm.
No to teraz już "z górki"!

1. Cylinder - jak wyżej, a ponad to:
Długość 58 mm.  Denka, w tym jedno prowadzące tłoczysko, wykonane są z 3/4 calowych zaślepek do instalacji hydraulicznych. W denku prowadzącym wlutowana jest stalowa tulejka (chyba lepsza byłaby tulejka z brązu). W obu denkach wywiercone są otwory doprowadzające parę i wlutowane odcinki 4 mm rurki mosiężnej. Całość skręcona jest czterema śrubami M 3.


 2. Tłok - łożysko  19/5 mm należy dokładnie wymyć benzyną z resztek smaru, wysuszyć, posmarować pastą lutowniczą i zalać cyną. Do wewnętrznego otworu łożyska dopasowujemy tulejkę pozwalającą na dokładne i mocne zamocowanie tłoczyska - na wcisk, można też zalutować.


 3. Rozdzielacz pary  wykonujemy z odcinków mosiężnego płaskownika i całość lutujemy. Otwory w części doprowadzającej parę  wykonujemy po zainstalowaniu cylindra w maszynie i po podłączeniu tłoczyska do korbowodu: smarujemy płaszczyzny rozdzielacza na cylindrze szminką (!) i wychylając cylinder max w bok dociskamy go do płaszczyzn rozdzielacza - mamy doskonale widoczne zaznaczenie  otworów. Tak samo postępujemy zaznaczając otwory po wychyleniu cylindra w drugą stronę.
Współpracujące płaszczyzny
rozdzielacza docieramy szlifując je coraz drobniejszym papierem ściernym na idealnie płaskim podłożu.

4. Doprowadzenia pary wykonujemy z 4 mm rurki mosiężnej. Stosując przejściówki wykonane z mosiężnego pręta 6x6 mm unikamy konieczności gięcia rurek.
Uwagi dotyczące eksploatacji silniczka:
1. O wprawności silnika decyduje gładź cylindra, tłoka i rozdzielacza oraz ich wzajemne (szczelne) dopasowanie.
2. Praca silnika w pozycji jak na zdjęciach powoduje odchylanie górnej części rozdzielacza na cylindrze pod wpływem jego ciężaru. Ewentualnemu rozszczelnieniu zapobiega sprężyna na osi cylindra - w czasie pracy silnika regulujemy jej docisk.
3. Wszystkie części współpracujące smarujemy specjalną oliwą do maszyn pracujących w środowisko wodnym. Z wypadku trudności z nabyciem oliwy specjalnej można zastosować oliwę do maszyn precyzyjnych.

Zastosowanie silnika: wśród moich milusińskich  (fanów parowego napędu) rozpatrywane są aktualnie koncepcje wykorzystania maszynki do kolejnego statku parowego, lokomobili  lub  parowozu.

A tak maszynka parowa pracuje na parze wypożyczonej z kotła modelu łodzi:7 komentarzy:

 1. Jak zawsze ciekawy artykuł. Inne też super.
  Szkoda tylko, że mało w nich szczegółów wykonawczych(rysunków)z wymiarami.
  A tak odnośnie szczegółów czy mógłbym dostać schemat płytki do sterownika kolektorów słonecznych - lukdzwo[at]o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. ok, jak znajdę płytkę, to Ci podrzucę,
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Chciałbym zbudować taki model maszyny jak na filmiku, tylko większy do napędu małej lekkiej łódki na dwie osoby. Czy jest możliwość otrzymania większej ilości szczegółów.
  Pozdrawiam, Przemek
  jachtinfo@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję ambitnych zamiarów, ale to już poważniejsza sprawa. Obawiam się, że problemem może być wykonanie odpowiedniego kotła - kwestie bezpieczeństwa. Nie robiłem takiego silnika, ale popatrz tu: http://www.john-tom.com/html/SteamPlans.html

  Pozdrawiam i powodzenia!
  Z

  OdpowiedzUsuń
 5. Widac z daleka jest pan fachowcem. Swietnie wszystko wykonane. Robie silnik 2 cylindrowy do łódki rc. Czy mógłbym prosic o jakies porady? Byłbym bardzo wdzieczny i podaje adres email. Jesli mialby pan czas mógłby do mnie napisac? carbon792700@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli masz jakieś konkretne pytania, to chętnie pomogę - powodzenia
   Z

   Usuń
  2. Interesuje mnie jak zrobic smarownice do smarowania cylinderka. Moze spodkał sie pan kiedyś z takim?

   Usuń