Widok ogólny
Wymagania ze strony pet szopów nie są wielkie, ale należy uwzględnić:
- wzrost pet szopa dorosłego - wpływa to na wysokość pomieszczeń i skala 1:20 zapewnia pet szopowi życiową swobodę i komfort psychiczny w pokojach o wysokości 13 - 15 cm,
- dostęp do swobodnego ustawiania w pomieszczeniach mebli i innego wyposażenia - zapewniają to w niektórych miejscach ściany wirtualne i częściowo demontowane piętra oraz poszycie dachowe (konkrety i szczegóły na zdjęciach).
- chata jest dość wielka (powierzchnia całkowita w realu to około 500 m kw.) - może to powodować trudności w znalezieniu miejsca w pokoju milusińskiego (milusińskiej) oraz kłopoty z transportem - wyjściem z tej sytuacji jest rezygnacja z piwnic i garażu oraz konstrukcja zapewniająca rozkładanie domku na trzy zasadnicze części: parter, I piętro i poddasze, oraz przybudówka stanowiąca ogród zimowy - zwany przez dzieci (nie wiadomo czemu) stadionem..
Orientacyjne wymiary (mm):
- długość podstawowej bryły domu: 630,
- szerokość bez ogrodu zimowego: 500 ( z ogrodem: 730),
- wysokość jednego piętra: 150,
- wysokość całkowita: 480,
- kąt pochylenia dachu: 45 stopni.
Materiały:
- podstawowy materiał to wodoodporna sklejka grubości 4 mm - około 2 m kw.,
- listwy sosnowe 10/10 do 12/12 mm - 15 sztuk o długości 1 m,
- listwa okrągła 16 mm - 1 sztuka 1m,
- listwa 20/50 mm (na "fundament") - 3 mb,
- patyczki do szaszłyków - kilka szt.,
- klej do drewna Wikol - 3 tubki,
- wkręty do drewna i gwoździki.
Narzędzia:
- wiertarka stołowa i ręczna,
- szlifierka z papierem ściernym (na bazie tokarki z tarczą do mocowania krążków ściernych na rzepy),
- piła tarczowa,
- piła tarczowa (specjalna, do drobnych elementów, opis niżej),
- wyrzynarka, ewentualnie tzw. laubzega,
- pilniki do drewna, papier ścierny.
Budowa:
Zaczynamy od wyboru odpowiedniego projektu:
- może być wymyślony "z głowy" lub o kształcie wynegocjowanym z przyszłym właścicielem,
- może być projektem wybranym z licznych stron reklamujących usługi architektoniczne i budowlane,
- może być odzwierciedleniem domu istniejącego w realu, najlepiej na podstawie planów tego domu.
W konkretnym (moim) przypadku wybrana została opcja trzecia - znalazłem dość uproszczony plan w skali 1:100, przerysowałem ten plan w skali 1:50 i uchwyciłem podstawowe wymiary przeliczając je na skalę 1:20. Planując ściany, otwory okienne i drzwi bierzemy pod uwagę możliwość swobodnego dostępu (dziecięcymi rączkami) do pomieszczeń oraz widok tych pomieszczeń wraz z pet szopami i wyposażeniem od zewnątrz.
Oczywiście " z tego się nie strzela" i możemy sobie pozwolić (o ile pozwolą nam na to dzieci oczekujące na domek) na pewne uproszczenia.
Podobnie jak w realnym budownictwie nie zaczynamy od dachu lecz od fundamentów - w naszym przypadku od podłogi parteru zamocowanej na ramie "fundamentu".
Do łączenia elementów domku stosujemy głównie klej, wyjątek stanowi płyta podłogowa - też na klej, ale wzmocniona na listwie fundamentu gwoździkami. Wbijając gwoździki zwracamy uwagę, by ich łebki były przykryte elementami ścian. Ściany parteru decydują o trwałości konstrukcji i dlatego listewki wzmacniające ścianki przekręcamy od spodu podłogi wkrętami do drewna.
Do łączenia niektórych elementów składanych zastosowałem neodymowe okrągłe magnesy (10/3 mm - groszowa sprawa) - wklejone w nawiercone wgłębienia i zamocowane żywicą (lub innym klejem) - jak na zdjęciach. Sklejka, niestety nie najwyższej jakości, ma tendencje do wypaczania się - magnesy zapobiegają temu wypaczaniu się, a ponadto magnesy dość pewnie i wygodnie lokują na wymaganych miejscach określone elementy podczas składania domku. Uwaga - magnesy są bardzo silne - montujemy tak, by po złożeniu była między nimi odległość 2 - 3 mm - nie bliżej, a zwłaszcza nie na styk!
Malowanie? Zostawmy to inwencji twórczej i pomysłowości naszych dzieci. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że czysta jasna sklejka ulega dość szybkiemu zabrudzeniu i żeby tego uniknąć cały domek, a zwłaszcza elementy zewnętrzne, możemy pomalować lakierem bezbarwnym.
A tak to wszystko wygląda:
Widok od strony ogrodu zimowego
Widok od strony frontu budynku
Prawa strona budynku (brak ściany)
Parter
Parter
Piętro
Piętro
Ogród zimowy
Nadbudówki i fragment schodów wejściowych
Pokrycia dachowe
Nadbudówki - szczegóły konstrukcyjne. Widoczne kołki ustalające i wklejone magnesy.
Mocowanie magnesu przy szczycie dachu
Magnes mocujący ogród zimowy do konstrukcji budynku
Narzędzia
Piłka tarczowa - frez do cięcia metalu 1mm/ 50 mm, do tego obroty silnika około 20 000/min powodują bardzo precyzyjne cięcie sklejki. Uwaga: wymagane jest idealnie równoległe położenie listwy prowadzącej w stosunku do płaszczyzny frezu. W przeciwnym wypadku sklejka się klinuje i utrudnia cięcie.
Pilarka "zwykła" - do wycinania większych elementów. Niestety, w niektórych przypadkach strzępi brzegi cięcia.
Szlifierka - zapewnia czyszczenie, szlifowanie elementów i ich dokładne pasowanie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz