środa, 26 czerwca 2013

OSZCZĘDZAJMY WODĘ - zbieranie deszczówki

Rozwierające się widełki cen oleju opałowego i gazu powodują, że coraz częściej rezygnujemy z ogrzewania domów olejem na rzecz innych rodzajów ogrzewania - najczęściej na rzecz gazu.
Pozostają w takim przypadku zbiorniki po oleju, z którymi nie bardzo wiadomo co robić.


Oto propozycja sposobu wykorzystania zbiorników po oleju opałowym:

1. Dwa zbiorniki po oleju o pojemności  2,5 metra sześciennego każdy, ustawione w garażu, szopce, w piwnicy i w podobnych pomieszczeniach gospodarczych, a nawet na zewnątrz.

2. Zbiorniki połączone są w dolnej części, co zapewnia ich równomierne napełnianie i opróżnianie.

3. Zbiorniki połączone są z rynnami - jeden z jedną częścią dwuspadowego dachu, drugi z drugą.

4. Istotną sprawą jest zapewnienie grawitacyjnego opróżniania zbiorników w czasie np. podlewania ogrodu. Uzyskujemy to stawiając zbiorniki na odpowiednim podwyższeniu - w moim przypadku szopka stoi (szczęśliwie) na niewielkim  (1 - 2 m) wzniesieniu w stosunku do wszystkich pozostałych miejsc w ogrodzie. W przypadku braku możliwości zapewnienia grawitacyjnego wypływu wody można oczywiście zastosować odpowiednią pompę.

5. W górnej części zbiorników należy zamontować przelew z wyprowadzeniem na zewnątrz pomieszczenia.

Kilka uwag dotyczących eksploatacji:

1. Po zdemontowaniu zbiorników z instalacji grzewczej pozostaje w nich niewielka ilość oleju. Po napełnieniu zbiorników do poziomu ponad odpływ olej utrzymujący się na powierzchni wody spłynie przy pierwszym spuszczeniu jako pierwszy - pamiętajmy o tym, bo podlewanie olejem, np. pomidorów, na pewno na zdrowie im nie wyjdzie.
2. Przyznaję się " bez bicia" - nie zamontowałem od razu instalacji przelewowej i po dobie średnio intensywnego opadu szopka, w której stoją zbiorniki pływa. Rozwiązaniem częściowo skutecznym jest spuszczanie wody w czasie deszczu, ale przy większych opadach ilość wody z rynien przeważa nad wodą spuszczaną.
3.  5 metrów sześciennych wody zapewnia systematyczne podlewanie ogródka na posesji 1000 m kw. przez miesiąc - przy gwałtownie rosnących cenach wody jest to - jak się wydaje - gra warta świeczki!

Szczegóły wykonania: 


Ustawienie zbiorników w szopie: dalszy zbiornik podłączony do rynny  z lewej strony szopy,  bliższy do rynny z prawej strony. Zbiorniki są wzmocnione pionowymi rurami - bez tych rur zbiornik bardzo (niebezpiecznie) pęcznieje pod naporem wody.

 "Podejście" rury 70 mm do zbiornika. Wszystkie otwory zakryte, pamiętać należy jednak o  konieczności swobodnego odpowietrzania w miarę napełniania deszczówką.

Wyjście rury na zewnątrz.

Wyjście rury na zewnątrz - druga strona.

Połączenie zbiorników. Wykorzystujemy  mosiężne elementy tzw. śrubunku do  instalacji  wodnych.  
Sposób na zamontowanie o wewnątrz: śrubunek z kołnierzem wpuszczamy do środka zbiornika przez górny otwór  po lince (sznurku), który wcześniej przeciągamy między otworem górnym i dolnym (wywierconym przez nas). Mocowanie śrubunku należy uszczelnić silikonem.

Podłączenie rury do rynny - zabezpieczenie lepikiem smołowym.1 komentarz:

  1. Od kilku lat zbieram deszczówkę która wykorzystuje do podlewania ogródka.

    OdpowiedzUsuń