czwartek, 31 stycznia 2013

ODBIORNIK KRYSZTAŁKOWY - budowa

Na początek ważna - jak się wydaje - uwaga natury metodologicznej.
Nie będziemy się silić na podanie dokładnego opisu wykonania, z kilku powodów:
 • Praca odbiornika determinowana jest jakością i parametrami anteny i uziemienia. Najdokładniejszy opis nie zapewni powtarzalności parametrów, czyli w każdym wykonaniu (krótsza, dłuższa, niżej, wyżej, otoczenie anteny, oporność uziemienia) zespół antena - uziemienie będzie miał inne parametry.
 • Z gustami się nie dyskutuje i każdy może mieć swój jedynie słuszny pogląd na kwestie obudowy odbiornika - na deseczce, w pudełku itp.
 • Wstępny montaż odbiornika na stole w charakterze "pajęczyny" umożliwi nam eksperymentalny dobór elementów, co jest szczególnie wskazane przy dobieraniu cewki.

O ten schemat oparta jest poniższa konstrukcja

Proponuję następującą kolejność w podejściu do tematu:
 1. Wykonujemy i doprowadzamy do miejsca konstruowania antenę.
 2. Jak wyżej -  uziemienie.
 3. Układamy na stole montażowym elementy odbiornika i łączymy je zgodnie z wybranym schematem.
 4. Do eksperymentowania warto (jest wygodniej) zastosować (w miejsce  kryształka) diodę germanową.
 5. Decydujemy o typie i sposobie wykorzystania (zmontowania) obudowy - rozrysowujemy rozmieszczenie elementów i sposób ich mocowania do obudowy.
 6. Wykonujemy obudowę i montujemy w niej odbiornik.
Obudowa


W proponowanym rozwiązaniu jako  obudowa zastało wykorzystane drewniane pudełko, z pokrywką na zawiasach, o wymiarach  170/120/65 mm


Płytka montażowa - chassis

Znacznym ułatwieniem w montażu odbiornika jest zastosowanie chassis z materiału izolacyjnego.  Chassis prezentowane na zdjęciu jest wykonane z długogrającej płyty gramofonowej - bardzo wdzięczny w obróbce materiał ale dość łamliwy. Klejenie - cyanoacrylowym klejem. Na płytce (w zasadzie pod płytką) doklejony jest pojemnik na detektor. Płytkę, także inne elementy, możemy pomalować żaroodpornym lakierem matowym - doskonale kryje i  wiąże się trwale z plastykiem. Ciekawostka: gałka kondensatora zmiennego wykonana jest z zakrętki plastykowej butelki od kefiru (!) - pomalowana lakierem, o którym wyżej. Zamontowanie detektora poniżej płaszczyzny chassis umożliwia zamykanie odbiornika bez konieczności wyjmowania detektora. Obok płytki są pokazane elementy przełączników. Wymiary - oczywiście dostosowane do wielkości obudowy.


 Rozmieszczenie elementów i połączenia


Uwaga: cewka na poniższym zdjęciu ma 7 sekcji - ze względu na 8. pozycjowy przełącznik dowinąłem kolejne 25 zw. na ostatniej sekcji.
 Rozmieszczenie elementów i połączenia - z zamontowaną cewką. Chassis gotowe do zamontowania w obudowie...  
i niżej całość już zmontowana
1 komentarz:

 1. Witam projekt bardzo ładnie opisany i wykonany. Czy jest szansa w dzisiejszych czasach odbierać nim jakąś stacje radiową?

  OdpowiedzUsuń