poniedziałek, 14 stycznia 2013

Radioodbiornik kryształkowy - kryształek - galena - obwód rezonansowy

Kryształek galena - oraz rozwiązania alternatywne

Za Wiki: 
Galena – minerał z gromady siarczków. Jest minerałem pospolitym i szeroko rozpowszechnionym, pod względem chemicznym jest to siarczek ołowiu(II). Nazwa pochodzi od łac. galena = ruda ołowiu.

Galena - używając wielkich słów i poetyckich porównań - to serce naszego odbiornika. W latach, gdy odbiorniki detektorowe królowały, kryształki można było dostać w sklepie, ale dzisiaj trzeba go raczej wykonać samemu. Nie jest to wcale trudne.

Narzędzia:

1. Palnik gazowy, ewentualnie kuchenka gazowa.
2. Szklana probówka - rolę takiej może spełniać przepalona żarówka lub stara lampa radiowa.
3. Pilnik do drewna ("raszpel").
4. Waga - z dokładnością 1 g. W przypadku braku precyzyjnej wagi ilość i proporcje ołowiu i siarki ustalimy bez większego błędu na podstawie porównania z 10. groszówką.

Materiały wyjściowe:
1. Ołów - metal dość łatwo dostępny, spotkamy go chociażby w sklepie wędkarskim w charakterze ciężarków. Np. pięć 10. gramowych ciężarków załatwia nasze zapotrzebowanie. Ostrym, czystym pilnikiem (najlepiej takim do drewna) spiłujemy 20 g ołowianych opiłek.

20 g ołowiu


2. Siarka, maksymalnie czysta, do nabycia w sklepach chemicznych lub ogrodniczych. Potrzebujemy jej 5 g.

5 g siarki


Wykonanie:

Po pierwsze - BEZPIECZEŃSTWO:

  • Całą operację wykonujemy w okularach ochronnych!
  • Nagrzewanie wyłącznie na otwartej przestrzeni!

A teraz:

1. Dokładnie wymieszane opiłki ołowiu z siarką wsypujemy do probówki i lekko ubijamy.


2. Lekko podgrzewając doprowadzamy do roztopienia się siarki.
3. Po stopieniu się siarki zwiększamy temperaturę i doprowadzamy do nagrzania się całości do czerwoności.
4. Nagrzaną mieszaninę studzimy b. powoli, co pozwoli na prawidłową krystalizację.
5. Zlewamy z probówki resztę siarki.
6. Po całkowitym wystygnięciu wyciągamy kryształ z probówki (czasami trzeba ją rozbić) i dzielimy na kawałki o pożądanej wielkości.

Uwaga: dbamy o czystość kryształka, nie dotykamy palcami, ewentualne zabrudzenia myjemy spirytusem.

Po wyjęciu z probówki


Po delikatnym potraktowaniu młotkiem

Rozwiązania alternatywne

1. Nie jest to coś, co "tygrysy lubią najbardziej", ale dość kłopotliwy w wykonaniu i obsłudze detektor kryształkowy możemy zastąpić diodą germanową. Krzemowa się nie nadaje do tego celu!


2.  Przyznaję, nie próbowałem, ale detektor można wykonać z żyletki i grafitowego ostrza.3. W naszym odbiorniku można też wykorzystać diodę lampową - oczywiście nie ma to większego sensu ponieważ sprawę komplikuje zasilanie żarzenia i anodowe.

Po wyprodukowaniu galeny zastanowimy się nad systemem jej oprawy w detektorze. Najprostsze rozwiązanie, to owinięcie kawałka kryształu pętelką miedzianego drutu (lepiej srebrzanki) i doprowadzenie na sprężynce ostrza z miedzianego 0.2 - 0.3 mm drutu - ostrzem tym będziemy poszukiwali miejsca na krysztale, w którym warunki detekcji są najlepsze - najlepiej słychać.Na poniższych zdjęciach oprawka wzorowana na febrycznej. Kulowe przeguby wydają się być optymalnym rozwiązaniem zapewniającym pewny i stały kontakt ostrza z kryształkiem oraz łatwość poszukiwania właściwego punktu.
Mocowanie kryształka zapewnia (inaczej niż w innych oprawkach) sprężysta blaszka dociskająca kryształek w pojemniku poprzez nacięcie w jego górnej części.


Wszystkie elementy - oczywiście oprócz płytki -  oprawki wykonane są z mosiądzu.


Na zdjęciach poszczególne elementy oprawki

Obwód rezonansowy 

składa się z cewki i kondensatora zmiennego.

Kondensator - dowolny o pojemności 300 do 500 pF od odbiornika radiowego mającego zakres fal długich. Kondensatory od odbiorników superheterodynowych mają zwykle dwie sekcje, które łączymy ze sobą.Cewka

Wariantów wykonania cewki jest  bardzo dużo - różnią się wielkością (średnica i długością),  sposobem nawinięcia uzwojenia i rdzeniem (powietrzne- bez rdzenia i z rdzeniem ferrytowym). Jedno co powinno łączyć cewki w każdym wykonaniu to indukcyjność - powinna być odpowiednia (wraz z kondensatorem) do zakresu fal jaki mamy zamiar odbierać.


Cewka nawinięta na karkasie z odcinka plastykowej rurki instalacyjnej - średnica zewn. 23 mm, długość 60 mm. Cewka zawiera 7 sekcji po 25 zw. DNE  0.3 mm w bawełnianym oplocie. Obok rdzeń z kawałka ferrytowej anteny.

1 komentarz:

  1. 19 mm rozstaw bolców to standard ? prosze o odpowiedź. sp3uca@gmail.com

    OdpowiedzUsuń