poniedziałek, 5 stycznia 2009

ogólnie o kolektorach słonecznych solar collectorKolektory słoneczne, to - w warunkach amatorskich - chyba najefektywniejszy sposób na wykorzystanie energii słonecznej.

Z całym szacunkiem do wiatraka, w którym jestem zakochany: solar jest dużo efektywniejszy (w rocznym rozrachunku) niż wiatrak!

Instalacja fabryczna, dostosowana do zasilania w ciepłą wodę 3. osobowej rodziny to koszt około 10 000 zł - dużo ! - zwraca się dopiero po kilku latach. Koszt instalacji wykonanej sposobem "gospodarczym" (bez kotła), to kilkaset zł, a efektywność porównywalna (prawie) z instalacją fabryczną.

Do rzeczy:
- Kolektory: 2 panele płaskie c.o. o wymiarach około 70 x 130 cm połączone szeregowo (ze złomu, za 20 zł). Panele wyczyściłem do "żywego" przy pomocy substancji rozmiękczającej starą farbę i pomalowałem (trysnąłem) czarnym żaroodpornym matem stosowanym do malowania kominków (WAŻNE - warstwa farby możliwie cienka!). Otwory wejściowy i wyjściowy są po przekątnej, co zmusiło mnie do zalutowania jednego starego otworu i wykonania nowego. Końcówkę, do której przykręcam rurę Alu-pex 20, przylutowałem lutem twardym przy pomocy palnika gazowego. Całość - oczywiście dokładnie izolowana styropianem w skrzyni drewnianej i przykryta zwykłą 4 mm szybą tzw. okienną - stoi na stelażu, na mało używanym tarasie i skierowana jest dokładnie na południe pod kątem około 45 stopni.

- Rury łączące: Alu - pex 20 - łatwe w montażu i praktycznie - przy tych temperaturach, które występują w instalacji (do 70 - 80 stopni C) niezawodne (przez 2 lata eksploatacji żadnych problemów). Koszt w stosunku do instalacji miedzianej - 5 - 7 x niższy! Szczególną uwagę należy zwrócić na izolacje termiczną rur łączących - ze względu na dużą odległość kolektor - zbiornik (20 m) zastosowałem izolację podwójną.
- Kocioł: 300 l, dwie wężownice (dolna podłączona do kolektora, górna do c.o.), grzałka 3x 6kW do wiatraka.

- "Stacja" sterująca: pompa elektryczna, zawór bezpieczeństwa, zawór zwrotny, licznik przepływu wody, ciśnieniowy zbiornik wyrównawczy, manometr 6 bar, zawory ręczne. Część elektryczna, to czujniki temperatury w kotle oraz przy kolektorze, oraz urządzenie załączające pompę w chwili, gdy temperatura w kolektorze przewyższy temperaturę w kotle.


- Uwagi eksploatacyjne: całość napełniona wodą pod ciśnieniem około 3 bar. Instalacja pracuje bez jakiegokolwiek nadzoru od końca marca do końca października utrzymując w warunkach dobrego nasłonecznienia temperaturę w kotle w granicach 30 - 50 stopni C.

Zamierzam dołączyć do kolekcji dwóch paneli - panel trzeci. Spodziewam się, że na trzech panelach osiągnę (na oko) takie rezultaty, jak na dwóch fabrycznych, czyli - około 70 stopni C w 300. litrowym kotle. Zobaczymy!

Potencjalny Konstruktorze solarów: jest "oczywistą oczywistością", że staniesz przed problemem:
1. Kupić panele po 1500 zł sztuka - efekt duży, ale kasa duża i w sumie satysfakcja tak sobie.
2. Usiłować zrobić "podróbkę" solarów fabrycznych (miedziana wężownica na miedzianym radiatorze itd, itp) - koszt (pi x oko) 500 - 800 zł, kasa dość duża, a satysfakcja umiarkowana, bo parametrów fabrycznych nie osiągniemy - niedostępna specjalna powłoka i szyba.
3. Wykorzystać panele grzejne - jak opisane wyżej - koszt kilkadziesiąt zł, efekt umiarkowany, satysfakcja wynikająca z przeliczenia "koszt - efekt" chyba największa.

* *
*7 komentarzy:

 1. A ja mam pytanie czy zwykła szyba okienna 4 mm wystarcza ? wszyscy "znawcy" twierdza ze musi być hartowana

  OdpowiedzUsuń
 2. Wystarczy, oczywiście lepsza, bo bardziej odporna na uszkodzenia jest szyba hartowana, ale na sprawność wpływu nie ma. W kolektorach fabrycznych są szyby specjalne do kolektorów - praktycznie nie osiągalne na rynku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczywiście że hartowana lepsza ale koszta niestety zdecydowanie większe :(
  A co Pan myśli o 5 mm zwykłej szybie ? ma to sens ? minusem jest zwiększający się ciężar
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeżeli masz akurat taką szybę, to ma to sens! Trochę gruba, tym samym ciężka, ale na sprawność nie będzie to miało większego wpływu.
  Powodzenia i dużo słońca!

  OdpowiedzUsuń
 5. I jeszcze jedno pytanie :) co Pan sadzi o pleksi ? na pewno będzie lżejsze minusem jest natomiast to ze matowieje :(
  ale spotkałem się ze zdaniem iż wystarczy je pokryć bezbarwnym lakierem akrylowym aby matowieniu zapobiec.
  Jakie jest Pana zdanie na ten temat ?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesuję się różnego rodzaju praktycznymi i oszczędnymi wynalazkami i muszę przyznać, że bardzo ładnie jest to rozrysowane i opisane. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów. Jestem na etapie budowy elektrowni wiatrowej tzw. amerykanki i na wiosnę wezmę się za przedstawiony kolektor. Pozdrawiam: Zenek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za uznanie i życzę powodzenia! Jakby co, to służę informacją bardziej szczegółową.

   Usuń