sobota, 31 stycznia 2009

TARCZE Z MAGNESAMI - ROTOR


Do "rowerowej" amerykanki (opartej na piaście od koła rowerowego) stosujemy tarcze w granicach 8 - 14 cm średnicy.

Niżej opisana amerykanka ma tarcze na bazie dwóch widiowych tarcz do cięcia drewna o średnicy 125 mm.
Przygotowanie tarcz polega na pozbyciu się widiowych nakładek na zębach (skuwamy je młotkiem na kowadle, imadle) i spiłowaniu ząbków dla osiągnięcia gładkiego okrągłego kształtu.
W opisanym przypadku zastosowałem magnesy o średnicy 25 mm (takie akurat miałem) - magnesy stykają się ze sobą i wystają poza obręb tarcz o około 2 mm. Wniosek: na ww. omawianą tarczę magnesy powinny mieć średnicę 22 - 23 mm.

Przed zalaniem tarczy żywicą wykonujemy formę składającą się z dwóch opasek z tzw. brzegówki meblowej - gładką stroną do żywicy!
Uwaga: brzegówki lepiej nie kleimy na gorąco (traci okrągły kształt) lecz sklejamy za pomocą np. "kropelki".
Tarczę razem z opaskami kładziemy na szklanej szybie lub na kawałku płyty laminowanej i dokładnie uszczelniamy brzegi silikonem. Po lekkim związaniu silikonu możemy przystąpić do zalewania.Po związaniu żywicy zdejmujemy opaski i tarcza gotowa - przystępujemy do wykonania analogicznej drugiej.
UWAGA, bardzo ważne!

  1. Wszelkie operacje na tarczy (wiercenie, piłowanie, czyszczenie) kończymy przed zamocowaniem magnesów - walka z opiłkami jest przegrana!
  2. Z powyższego względu na stanowisku pracy z magnesami zachowujemy "ferromagnetyczną czystość".
  3. Magnesy na tarczy układamy w sposób przemyślany, tak aby po zamocowaniu tarcz na śrubach magnesy "patrzyły" dokładnie na siebie biegunami S i N (mają się przyciągać). Wskazówka praktyczna: mocujemy (na "kropelkę") po jednym magnesie na każdej tarczy i sprawdzamy ich wzajemne położenie ustawiając tarcze względem siebie tak jak będzie to w prądnicy. Następne magnesy na każdej tarczy dokładamy przemiennie N - S - N - S - N - S ......
  4. Tarcze z magnesami trzymamy z daleka od siebie i innych żelaznych przedmiotów. Przypadkowe zetknięcie się dwóch tarcz to - pominąwszy złamany lub pocięty palec - KATASTROFA! Prawdopodobnie nie rozdzielimy ich bez zniszczenia tarcz lub (i) magnesów.
  5. Zakładając pracę prądnicy na dużych obrotach (300obr/min i więcej) należy zwrócić uwagę na mocowanie magnesów - więcej na ten temat w "pomiary - badania - wyniki"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz