poniedziałek, 5 stycznia 2009

Mocowanie prądnicy na maszcie


Mocowanie prądnicy na maszcie zapewnia:

- swobodny obrót wokół osi masztu "za wiatrem",
- odchylenie płaszczyzny obrotu śmigła na bezpieczną odległość od masztu,
- odchylenie śmigła od kierunku wiatru w warunkach powyżej 15 - 20 m/s,
- wyprowadzenie kabla.

Dość istotną kwestią jest przemyślenie sposobu zapewniającego w miarę niekłopotliwy dostęp do prądnicy w razie konieczności naprawy.

1. Prądnica przymocowana jest do około 40 cm odcinka rury - takiej samej jak rura masztu (średnica - w moim przypadku - 70 mm).
2. Wewnątrz masztu znajduje się rura (długość około 1,5 m, średnica = średnicy wewnętrznej rury masztu) z przyspawanym pierścieniem oporowym, który pracuje jako łożysko oporowe dla rury z przymocowaną prądnicą. Położenie pierścienia dobieramy w ten sposób, aby rura z zamocowaną prądnicą była o około 5 cm krótsza od rury, na której się ona obraca (ważne z punktu widzenia głowicy wyprowadzającej kabel i zapewniającej smarowanie całości).

3. Oś śmigła przesunięta jest względem osi masztu o około 14 - 15 cm (zapewnia odchylenie głowicy od kierunku wiatru przy około 15 - 20 m/s) i pochylona jest o kilka stopni, co zapewnia bezpieczną odległość śmigła mijającego maszt (odciągi, podpory).

5 komentarzy:

  1. Ciekawy i merytoryczny opis. Dobrze że są internauci którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy 4 cm pomiędzy naprzeciwległymi tarczami z magnesami nie będzie za dużo, 12 magnesów n42 25x7,5?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odległość między tarczami to: 2x grubość magnesów + grubość cewek (stojana) + 2x po 1 mm luzu między magnesami i stojanem

      Usuń
  3. witam przestudiowałem artykuł wnikliwie ciekawy zbiór wiedzy jestem na etapie planowania mam pytanie co do obrotów
    zakładam połączenie cewek w gwiazde jak tu https://www.youtube.com/watch?v=Zoo3H3yZvME&index=3&list=LL2wzcUYD2DZj7cxbJmPYg_g&t=0s
    z tym ze na fazie było by 6 cewek po 260 zwojów 3 fazy z tego wynika ze uzyskam 156V X3 468v teoretyczne pytanie jaka bedzie łączna moc i jakie obroty dla 468V
    prądnice bedzie napędzać turbina pionowa ok 2m a wiatrak docelowo ma obsługiwać grzałki cieczowe 250V 1500W

    OdpowiedzUsuń